ZGODNOŚĆ PRODUKTÓW STIHL Z PALIWEM E10

09-12-2023

Poniżej przedstawiamy stanowisko Andreas STIHL Sp. z o.o. odnośnie stosowania paliwa z oznaczeniem E10 w maszynach i urządzeniach spalinowych marki STIHL.

Paliwo E10 zasadniczo nadaje się do wszystkich pilarek łańcuchowych i elektronarzędzi STIHL z silnikami firm Briggs & Stratton, Kawasaki i Kohler. Może zaistnieć konieczność ponownej regulacji gaźnika w celu skompensowania zmienionego składu paliwa.

Nazwa E10 jest skrótem: „E” oznacza alkohol etanolowy dodawany do benzyny. Liczba 10 wskazuje, że zawartość etanolu może wynosić do 10%. Konwencjonalna benzyna premium – zawierająca maksymalnie 5% etanolu – pozostaje dostępna. E10 można rozpoznać po oznaczeniu „NormalE10”, „SuperE10” lub „SuperPlusE10” na dyszach paliwowych lub pompach paliwowych.

STIHL zaleca, aby nie przechowywać mieszanki do dwusuwów przygotowanej na paliwie E10 dłużej niż 30 dni, aby zminimalizować rozdzielanie się paliwa. Wilgoć zawarta w powietrzu wiąże etanol i osadza się na dnie kanistra. Może to później prowadzić do problemów z pracą silnika. Oddzielone paliwo nie jest już idealne nawet po energicznym wstrząśnięciu.